כל מה שרציתם לדעת על הידרופוניקה

הידרופוניקה היא שיטת גידול צמחים על גבי מצע מנותק מאדמה, ללא שימוש בהזנה דרך אדמה מדושנת. השימוש בהידרופוניקה הוא עתיק ויש ממצאים המעידים על שימוש קדמון בשיטה של גידול ללא אדמה כבר בעת העתיקה. עיקרון הפעולה הוא שימוש במערכת הידרופונית המשלבת מים ודשנים המחליפים את השימוש באדמה שאינה חיונית עבור גידול צמחים. את החומרים המזינים שבאדמה סופגים שורשי הצמח מחומרי הזנה המוכנסים באופן מלאכותי למים.

פרטים נופסים על הידרופוניקה באתר: https://ecotal.co.il/

הסיבות לשימוש בהידרופוניקה

גידול ללא אדמה מאפשר ליצור סביבה מבוקרת לגידולם של צמחים וכך מאפשרת ניסויים מדעיים רבים, בנוסף סוגי צמחים שונים מניבים יותר כאשר הם גדלים בשיטה ההידרופונית ולעיתים אף מניבים תוצרת איכותית יותר. ובכך הופכת השיטה ההידרופונית ליעילה יותר גם עבור החקלאיים. בנוסף כשאר משתמשים בשיטה ההידרופונית אין מחלות שנובעות מן הקרקע, אין צמחי בר שצריך לחסל, או אדמה שצריכים לעבד, אפשר לגדל בצפיפות רבה יותר ולחסוך שטח. בנוסף גידול בשיטה הידרופונית חוסך במים מאחר והמים מתכלים רק עבור הצמח עצמו ולא מתבזבזים על גבי הקרקע כמו בגידול רגיל. למעשה השיטה חוסכת כשמונים אחוז מהמים אותם צריכים עבור השיטה הרגילה.

 

חסרונות השיטה ההידרופונית

לשטיה ההידרופונית יש גם כמה חסרונות, האחד הוא אפשרות של הפסקת חשמל, המשאבות המספקות את הפתרון התזונתי עבור הצמחים חייבות להיות מופעלות, ובזמן של הפסקת חשמל ישנה סכנה של ייבוש של שורשי הצמחים בשיטות שונות כגון nft. חסרון נוסף היא ההוצאה הראשונית עבור כלל המערכות הנדרשות עבור הגידול ההידרופוני, מה שאמנם אמור להחזיר את עצמו באמצעות החיסכון בחומרי דישון ובמים. בנוסף ישנו קושי מסויים לגדל מגוון של משפחות שונות של צמחים על גבי מערכת אחת בעלת פרוטוקול אחד, ולעיתים יצטרכו שימוש במספר של מערכות.

 

שתפו את המאמר ברשתות החברתיות

shay

shay

אהבה שלי היא בראש ובראשונה לאוכל ולאורח חיים בריא! בזמני הפנוי אני מבקר מסעדות, מטייל בעולם, מחפש מתכונים ומבשל

אולי יעניין אתכם...

© 2018 All rights reserved​

Made with ❤ with Elementor​