ארוחות לילדים

מתכונים לילדים, ההנאות הקטנות בחיים

האושר שלנו מגיע במנות קטנות, אנחנו המבוגרים יודעים זאת. הרגעים האלו הם נדירים והם לא עניין של כסף, זמן או משאבים, הם עניין של פרספקטיבה. רגעי האושר שלנו מגיעים לא אחת מהילדים הקטנים שלנו, הצעד הראשון, המילה הראשונה, ההתהפכות, אלו הם רגעים שאין להם תחליף. וזה ממשיך גם כשהם גדלים.

אחת הפעילויות הכי אהובות על ילדים הן בישול ואפייה. זו חוויה שמלכדת בין הדורות ובסופה תגמול טעים שכולם נהנים ממנו. מדובר בפעילות כיפית, יצירתית, מאתגרת, מעשירה, מחנכת ושימושית. היא לא דורשת השקעה גדולה של כסף, כי גם כך אנחנו מכינים אוכל מדי יום והיא דורשת רק תשומת לב ומנה גדושה של אהבה. יש שפע של מתכונים לילדים (אתם בוודאי זוכרים איך בישלנו עם רות סירקיס ו"ילדים מבשלים"), אבל עם ילדים כמו עם ילדים, חשוב לשמור על כמה כללים חשובים.

מבשלים עם הקטנטנים, נהנים, לומדים ונזהרים

חווית הבישול עם ילדים יכולה להיות נהדרת אבל אם לא שומרים על כמה כללים היא עשויה להפוך לאסון. כדי להוציא את המקסימום מהחוויה הכנו לכם רשימה של טיפים:

  • אפשר לשפר את יכולות הקריאה דרך קריאת מתכונים לילדים. לכן אל תוותרו על קריאה משותפת של המתכונים, גם אם זה ייקח עוד קצת זמן.
  • בחירת המתכון חשובה אף היא. זה הזמן להראות לילדים איך מתבצע תהליך של קבלת החלטות. זה המקום לשתף את הילדים באילוצים (יש את המצרכים בבית או שצריך לצאת לרכוש, למשל), במחשבות (מי יאכל את המאכל שנכין, למשל), ביתרונות ובחסרונות. כאשר מכניסים את הילדים למערכת השיקולים שלנו הם לומדים להעריך תהליכים של קבלות החלטות, וזה חשוב מאוד בחיים.
  • הטיפ הזה הוא חשוב כי מדובר בבריאות של הילדים שלנו. המטבח שלנו טומן בחובו סכנות רבות; יש שם סכינים חדות, מיקסרים שמסתובבים מהר, מזלגות חדים, להבות, חום של תנור ועוד. בדיוק בשל כך, חייבים לפתוח את העיניים ולהשגיח כאשר מבשלים עם ילדים. אם הילדים ממש קטנים אנחנו ממליצים לבחור במתכונים לילדים שהם קלים להכנה ולא מערבים יותר מדי סכנות. אם מדובר בילדים גדולים יותר, ניתן לאפשר מידה רבה יותר של עצמאות אך בליווי השגחה צמודה.
  • בישול או אפייה עם ילדים הם גם הזדמנות נהדרת להדגים עבודה מסודרת ונקייה. הרי הילדים שלנו מחקים אותנו, אתם ההורים רואים את זה היטב, פתאום הילד חוזר על משפט שאמרנו, שר שיר שזמזמנו, עושה דברים שעשינו. אם נדגים תהליך עבודה מסודר ונקפיד על ניקיון סביבת המטבח, הילדים שלנו יפנימו שכך מתנהגים במטבח (וגם במקומות אחרים). לכן אנחנו ממליצים לשמור על סביבת עבודה נעימה ונקייה שכיף לעבוד בה.
  • מתכונים לילדים והבישול בצוותא יכולים גם לפתח את היצירתיות של הילדים. נכון כאשר מבשלים ממתכונים כדאי מאוד להיצמד לכמויות לרכיבים הרשומים, אבל יש גם מקום לדמיון. אפשר לתת לילדים לקשט את העוגה כפי שהם רוצים, אפשר להחליף מוצרים שהם לא אוהבים באחרים, אפשר לתת להם לבחור את צורת ההגשה וכו'. חשוב לתת לילדים לבטא את עצמם בתהליך הבישול/אפייה.

 

 

מאת

מארק כהן

מארק כהן הוא נטורופת, מתמחה בתזונה טבעית. בעד טבעונות אבל אוכל בשר פעם בשבועיים (משתדל להפחית...), חובב אינטרנט, אורח חיים בריא וספורט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *